Széchenyi 2020
Széchenyi 2020

Tájékoztató a 2019. évi nemzetiségi önkormányzati választásról

A Nemzeti Választási Bizottság 2019. október 13. napjára tűzte ki a nemzetiségi önkormányzati képviselők általános választását.

A választás kitűzésével egyidejűleg települési szinten a jelöltek, megyei/fővárosi, illetve országos szinten a listák állításhoz szükséges ajánlások számát is meghatározta az NVB.

A nemzetiségi szavazóköri névjegyzékbe azt a választópolgárt kell felvenni, aki legkésőbb 2019. szeptember 27-én 16 óráig benyújtott kérelme alapján szerepel nemzetiségi választópolgárként a központi névjegyzékben.

Szavazás

2019. október 13. (vasárnap) 6 – 19-ig

A szavazás napján a választópolgár legfeljebb három nemzetiségi szavazólapot kap a kezébe:

  • települési nemzetiségi önkormányzati szavazólap
  • megyei/fővárosi nemzetiségi önkormányzati szavazólap
  • országos nemzetiségi önkormányzati szavazólap

A települési, területi és országos önkormányzati választás tehát egy napon történik.

A nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán csak magyarországi lakcímmel rendelkező, a nemzetiségi névjegyzékben szereplő magyar választópolgár szavazhat.

A nemzetiségi megfigyelő

Ha a településen települési nemzetiségi önkormányzatot is választanak, az adott nemzetiséget képviselő, jogerősen nyilvántartásba vett jelölő szervezet (függetlenül attól, hogy állított-e jelöltet a településen) megfigyelőt bízhat meg a település bármely szavazókörébe.

Változás

Fontos változás, hogy az idén a korábbi nemzetiségi választások gyakorlatától eltérően nem lesz a nemzetiségek számára külön nemzetiségi szavazóhelyiség kijelölve, hanem abban a szavazókörben kell szavazni, amely a települési önkormányzati (polgármester és képviselő) választások lebonyolítására szolgál.

A nemzetiségi választópolgár a lakcíme szerinti szavazókör névjegyzékeiben szerepel, mégpedig egyrészt az önkormányzati választás névjegyzékében, másrészt pedig a nemzetiségi névjegyzékében.

A nemzetiségi szavazólapok és borítékok zöld színűek.

A zöld szavazólapokat szavazást követően kötelező a zöld borítékba tenni és lezárni! A nyitott borítékban lévő szavazólapok és a boríték nélküli szavazólapok érvénytelenek. Továbbá vigyázni kell arra is, hogy fehér színű polgármester-választás szavazólapja és a szintén fehér színű helyi képviselő-választás szavazólapja a zöld színű nemzetiségi választási borítékba ne kerüljenek lezárásra.

Hírek, aktualitások

Hirdetések


Közszolgáltatók elérhetőségei és hibabejelentés